Wycieczka do Muzeum Narodowego w Sukiennicach

sobota, 6 lutego 2016

Tuż przed rozpoczęciem ferii klasa III wybrała się z nauczycielem historii do Muzem Narodowego na lekcję muzealną o malarstwie polskim.Wyruszyliśmy w optymistycznym nastroju, mimo że pogoda nie dawała powodów do radości.

W drodze do Rynku Głównego pani Susuł opowiedziała nam kilka ciekawostek na temat mijanych budynków tj. Kolegiaty św.Anny i Collegium Medicum UJ,a następnie na Rynku pokazała tablicę,a właściwie płytę, upamiętniającą miejsce, w którym odbył się HOŁD PRUSKI.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w towarzystwie przewodniczki, która opowiadała o epokach klasycyzmu i romantyzmu oraz o symbolice poszczególnych obrazów.Wśród nich były dwa portrety króla Stanisława Poniatowskiego autorstwa włoskiego malarza Macello Bacciarellego. Zatrzymaliśmy się także przy innych płótnach nawiązujących do historii Polski.Zobaczyliśmy także wiele obrazów nawiązujących do kampanii Napoleona oraz do rozbiorów Polski.

Niektóre dzieła o tematyce powstańczej miały na celu podniesienie na duchu zniewolonych Polaków. Niewątpliwie największe wrażenie zrobił obraz Jana Matejki "HOŁD PRUSKI", a także "Kościuszko pod Racławicami".

W trakcie zwiedzania otrzymaliśmy karty prace, które na zakończenie wypełnialiśmy w kilkuosobowych grupach.

Na zkończenie uczestniczyliśmy w prawdziwej "uczcie duchowej" podziwiając "Czwórkę" Józefa Chełmońskiego i "Szał" Podkowińskiego.

To była niezapomniana lekcja historii.


Wycieczka do Muzeum Narodowego w Sukiennicachpowrót do listy | następna wiadomość

O MCE

Małopolskie Centrum Edukacji to marka powstała w 2002 roku. Od początku swojej działalności, skupiając wokół siebie wysokiej klasy specjalistów, postawiła sobie za cel propagowanie oświaty i kształcenia ustawicznego.

Aby realizować przyjęte idee, zgodnie z art. 82 Ustawy o systemie oświaty Rafał Leśniak jako osoba prowadząca powołał:

  • Zaoczne licea ogólnokształcące,
  • Bezpłatne gimnazja dla młodzieży,
  • Placówkę Kształcenia Ustawicznego,
  • Placówkę Doskonalenia Nauczycieli.

Małopolskie Centrum Edukacji zostało wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pod numerem: 2.12/00124/2007.

Kontakt z nami

Małopolskie Centrum Edukacji
ul. Podhalańska 4
34-700 Rabka-Zdrój

Seketariat MCE zaprasza:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 17.00
kontakt@malopolska.edu.pl
Telefon: 0 18 26 76 894
Faks: 0 18 26 76 894

Strona główna Małopolskiego Centrum Edukacji »